VEČER SE SOUBOREM GAUDEAMUS VŠE A JEHO HOSTY

 

Účinkují: Folklorní soubor Gaudeamus VŠE, Praha, taneční skupiny Rokytička, Sluníčko a Malá muzika Rokytka, všichni z Rokycan u Plzně

 

Soubor Gaudeamus VŠE Praha www.gaudeamus-folklor.cz

Sluníčko  www.slunicko-rokycany.eu

 

Již počtvrté připravil soubor Gaudeamus v Divadle U Hasičů Večer se souborem Gaudeamus VŠE a jeho hosty. Letošním hostem jsou dvě taneční skupiny z Rokycan, Sluníčko, kterému hraje Malá muzika Rokytka, a soubor Rokytička, kterou doprovází Lidová muzika Sluníčko. Zdá se to možná trochu popletené, ale kdo přijde na představení, zjistí, že tanečníci souboru Sluníčko jsou také výborní muzikanti, a jako Lidová muzika Sluníčko a doprovázejí své mladší kamarády z Rokytičky. A když sami tančí, doprovází je kapela zkušených muzikantů, rovněž vesměs tanečníků dospělého souboru Rokytka.

Sluníčko se zabývá jevištní stylizací národopisných materiálů z jihozápadních Čech a Rokycanska, zpracovává hudební a taneční folklor a zvykosloví těchto regionů. Je Laureátem Strážnice 1998 a pravidelným finalistou národních přehlídek dětských foklorních souborů. Rokytička se převážně zaměřuje na dětské taneční a pohybové hry z regionu Rokycanska. Malá muzika Rokytka hraje lidové písně z Chodska, Plzeňska, jižních Čech a samozřejmě i z Rokycanska.

S nápadem pozvat tyto rokycanské skupiny přišli současně vedoucí muziky Marek Janata i vedoucí taneční skupiny Věra Fenclová, když shlédli jejich vystoupení na Chodských slavnostech v Domažlicích. Rokycanští je nadchli svým uměním, elánem, čistotou.

Folklorní soubor Gaudeamus Vysoké školy ekonomické v Praze se zaměřuje na scénické zpracování českého lidového hudebního, pěveckého a tanečního umění. Při Vysoké škole ekonomické působí již více než 60 let a jeho členy jsou především studenti a absolventi VŠE a dalších pražských vysokých škol.

Soubor Gaudeamus má k uměleckým vedoucím rokycanských souborů velmi blízko. Vynikající muzikant, bývalý primáš rokycanských, později i člen souboru Chorea Bohemica Jiří Fišer napsal hudbu ke čtyřem pořadům souboru Gaudeamus, jejichž choreografie vytvořila Alena Skálová. Současný vedoucí souboru Sluníčko Zdeněk Vejvoda je autorem hudby k představení Cestou krajinou choreografa Martina Packa.

Během večera uvede Gaudeamus právě choreografie Aleny Skálové s hudbou Jiřího Fišera – Čertovská suita, ukázky z pořadů Dobré jídlo, dobré pití a Pocta Erbenovi. Kromě známých čísel se diváci mohou těšit také na nové písničky a koledy v úpravách muzikantů Gaudeamu nebo na nové nastudování čísla Hospoda (ch. Alena Skálová, h.ú. Josef Krček) z původního repertoáru souboru Chorea Bohemica.

Večer připravila Věra Fenclová spolu s Markem Janatou a Jaroslava Šiktancovou, která zároveň spolupracuje na režii večera.

 

   
         
   
         
       

 

 

Zpět